Peltonen M95 Ranger Puukko – Första momenten!

När man är lite för exalterad över en ny och intressant kniv går det helt enkelt inte att låta bli att “skvallra” lite om hur det går.

Peltonen M95 var en modell som jag kanske inte hade skyhöga förväntningar på inför testet, men som ständigt överraskar mig genom att prestera betydligt bättre än vad jag på förhand trodde.

Det första jag gjorde ute i skogen var att kvista av ett mindre träd som för länge sedan blivit överkört av en skogsmaskin. Det var torrved som låg fritt från marken, en perfekt kandidat när jag behövde göra upp en eld.

Jag var nyfiken på hur den här extremt lätta och smidiga kniven skulle klara av att hugga staven i hanterbara bitar. Egentligen borde detta inte stämma överens med dess viktklass, men döm om min förvåning när den presterade som en betydligt större kniv.

Tre hugg senare var stammens kärna nästan av. Det visade sig snabbt att träet inte alls var helt torrt, utan väldigt fuktigt och segt. Ändå förvandlade M95:an det till bra eldningsved utan protester.

Jag hittade även en murken stubbe som fick agera test för lite lättare bändning. En uppgift som klarades helt obehindrat tack vare M95:ans sega kolstål. Det kanske inte var det tuffaste påfrestningstestet, men det sista jag vill göra är att knäcka kniven innan det riktiga testprotokollet ens startat. Detta var trots allt bara premiärturen. 😉

Varför i hela friluftslivet orange?” 

Jag har fått några läsarfrågor om varför jag valde just den starkt orangea varianten. Svaret är enkelt: för dig som rör dig mycket i skogen och vill minimera risken att tappa bort din utrustning finns det nog ingen bättre färg.

Jag “simulerade” en förlust genom att kasta iväg kniven i riset och söka efter den. Redan efter ett par steg lyste den upp tydligt. Jag upprepade testerna några gånger tills jag råkade kasta kniven rakt på en sten som gömde sig under riset. Inga skador uppstod, men det räckte mer än väl för att bevisa poängen, en kniv som syns är en kniv du får behålla.

Annorlunda linjer och utsökt balans 

När jag först packade upp Peltonen M95 Ranger Puukko tyckte jag att den såg lite udda ut. Den har fortfarande en egen estetisk profil, men nu på ett väldigt tilltalande sätt. Den ligger fantastiskt bra i handen och känns genuint robust i sin konstruktion.

Det smala, spetsiga bladet ger en smidig känsla och spetsen är nålvass. Jag har inte lyckats skada den ännu, men jag ska erkänna att jag känner viss skepticism kring hur spetsen kommer att klara mina tuffare moment, särskilt vedklyvningen.

Peltonen Knives verkar dock vara väldigt säkra på sin sak, då det inte finns några som helst restriktioner för hur kniven får användas. Det känns betryggande.

Något jag verkligen uppskattar är balansen. Trots ett blad på 15 cm ligger tyngdpunkten precis bakom fingerskyddet.

Jag hade förväntat mig att den skulle kännas framtung per automatik med den bladlängden, men det smala bladet håller vikten nere.

En välbalanserad kniv känns alltid smidigare och lättare i handen än modeller som är extremt handtags- eller blad-tunga.

Utsökt viktfördelning!

Bladgeometri och förlåtande vinklar 

Ett av mina nöjen för att bedöma bladgeometri är att kontrollera hur mycket material kniven förskjuter när man skär i en gren eller kvist, längs träfibrerna. Det är ett enkelt och gratis test som ger en mycket bra fingervisning för kommande moment.

M95 förskjuter förvånansvärt lite material utanför bladets bredd. Det tyder på att den kommer att skära väldigt rent även i fasta råvaror som rotfrukter och äpplen (ett av mina favoritämnen för geometri-tester).

Jämför jag M95 med exempelvis min Morakniv Garberg Grand är skillnaden slående. På Moraknivens scandislipning måste man nästan hålla emot för att den inte ska djupdyka i träet, medan M95 kräver en tydligare invinkling för att skära djupt.

Detta gör att M95 är betydligt mer förlåtande för vilken vinkel du håller eggen i, vilket gör den väldigt lättarbetad och trygg, särskilt om man är ovan.

Vad händer nu? 

Det här kommer att bli ett väldigt intressant långtidstest. Jag återkommer naturligtvis med fullständiga resultat och betyg när alla delmoment i mitt test är genomförda. Men det lär dröja ett litet tag till, även om jag inte är rädd för lite regn och rusk, utförs testerna betydligt hellre i solsken (vilket det absolut inte är just nu! 😅).

Har ni några frågor eller funderingar under tiden? Skicka in dem så svarar jag inom kort. Annars är det bara att hålla utkik efter det kompletta testet när det dyker upp.

Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen!