Fällkniven Bird and Trout – Lanserad i det tysta…

Det är inte alltid det bjuds på stora trumvirvlar och rökmaskiner när det vankas knivsläpp i Norrbotten. I måndags rullade Fällkniven i Boden ut en helt ny modell i sitt jaktsortiment, till synes helt utan de stora reklambanners man kanske kunde vänta sig.

Modellen har fått det klassiska namnet Fällkniven BT (Bird and Trout), och som namnet avslöjar handlar det om en fast jaktkniv i miniformat.

För oss som uppskattar kompakta, fasta blad som gör jobbet utan att tynga ner packningen, är det här en riktigt intressant överraskning. Låt oss kika närmare på specifikationerna och var den här lilla krabaten kan tänkas glänsa ute i fält.

Fällkniven BT (Bird and Trout)

Premiumstål och välkänd geometri

Fällkniven har inte snålat på materialet här. Istället för de mer traditionella laminerade stålen har de valt att köra Elmax rakt igenom (härdat till 61–62 HRC). Det är ett pulverstål som är känt för att hålla skärpan extremt länge, samtidigt som det har en hög korrosionsbeständighet. Egenskaper som är guld värda på en kniv som ska möta både fukt, blod och väta.

Skaftet är i Fällknivens klassiska, greppsäkra Thermorun och avslutas med en utstickande bred tånge (protruding broad tang) i änden. Och ja, eggen är givetvis Fällknivens signatur: konvex. Icket att underskatta på en så smidig kniv.

En av de mest intressanta detaljerna är dock slidalternativen. Den går att få med en traditionell läderslida, för dom som föredrar det mer klassiska. Men väljer man den nya Zytelslidan får man ett dubbelt låssystem precis som på X-serien och många av Fällknivens andra modeller. En knivslida som jag kommit att gilla riktigt mycket på grund av dess mångsidighet och tålighet, främst.

Valet att lansera denna knivslida, även till BT versionen, är otroligt smart. Jaktknivar och andra knivar som utsätts för allt möjligt ska vara så lätta att rengöra som möjligt. Fällknivens Zytel knivslida tillhör den absoluta toppen på hur

Denna är dessutom utformad för att kunna bäras som en neck knife runt halsen, vilket skvallrar lite om hur Fällkniven har tänkt kring användningsområdena.

Fällkniven BT – som neckknife Bildkälla: Fällkniven i Boden AB

Var gör Fällkniven BT bäst nytta?

En “Bird and Trout”-kniv är historiskt sett framtagen för att ta hand om småvilt, fågel och fisk. Men i modern tappning, och med de här materialen, sträcker sig användningsområdet betydligt längre än så. Här är några tillfällen där den nya BT-modellen känns klockren:

  • Fiske- och småviltsturen: Den nätta storleken och det smala bladet ger en precision som du helt enkelt inte får med en större skogskniv (som en F1 eller S1). Att rensa abborre, öring eller ta hand om ripa och skogsfågel kräver fingertoppskänsla och där är den här typen av geometri svårslagen.
  • Vandring och Ultralätt (UL) Packning: För dig som vill ha tryggheten hos ett fast blad (full tånge), men vägrar bära runt på flera hundra gram extra stål på höften. Att hänga den runt halsen i Zytelslidan gör den dessutom extremt lättillgänglig under vandringen.
  • Det perfekta komplementet (Second Carry): Om du redan har en rejäl överlevnadskniv eller en tung bushcraftkniv på bältet för de grova sysslorna (hugga ved, spinta upp tändved), är Fällkniven BT den perfekta partnern. Den tar hand om allt finlir, från att skära mat till att tälja grillpinnar eller fixa fjäderstickor.
  • Som en robust EDC (Everyday Carry): Ibland behöver man bara en kniv som är “där” utan att märkas. Den korta profilen gör att den inte är i vägen när du sätter dig i bilen, skotern eller fyrhjulingen. Som EDC kniv tror jag därför att denna kniv kommer att glänsa.

Tillgänglighet

Eftersom lanseringen skedde i princip över en natt har de externa återförsäljarna inte hunnit få in den i sina lager ännu. I skrivande stund är det bara Fällknivens egen webbshop som har den tillgänglig, med ett pris som landar runt 2 320 till 2 660 kronor beroende på om du väljer läder eller zytel.

Det ska bli riktigt intressant att se hur den här tas emot av knivcommunityt framöver. En liten jaktkniv i Elmax och med konvex egg är på pappret en väldigt kapabel liten arbetshäst.

Jag hoppas förstås att jag ska få ett erbjudande om att testa och skriva om denna kniv på bloggen. Så att mina läsare kan ta del av denna nyhet, helst dom som suttit och funderat på R2 Scout en längre tid.

Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.