Det här är en fråga som jag har funderat på flera gånger genom åren, men när jag slutligen fick den i min inbox så var jag tvungen att ta och gräva mig ned i ämnet ordentligt, äntligen.
Hur vet man att man har hittat den där kniven som passar perfekt, egentligen?
Om man tittar i min samling skulle man kunna tro att svaret är komplicerat, vilket det definitivt är också. Jag har testat allt från små EDC-knivar till rejäla bushcraftknivar och allt däremellan. Ändå dyker det upp nya modeller som väcker nyfikenheten hela tiden.
Men det är kanske just det som är charmen med “hobbyn”, om man kan kalla det för det.
Samtidigt har jag märkt att mitt sätt att välja knivar har förändrats ganska mycket dom senaste åren. För några år sedan var jag betydligt mer intresserad av specifikationer. Vilket stål användes? Hur tjockt var bladet? Hur lång var eggen? Vilken slipning hade tillverkaren valt?
Idag tänker jag annorlunda, mycket annorlunda.
Jag frågar mig istället om kniven känns bra i handen. Är den bekväm att använda under en längre stund? Fungerar den till det jag faktiskt gör ute i skogen?
I slutänden är det precis det som spelar roll. Inget annat.
Det finns knivar med fantastiska specifikationer som aldrig riktigt har klickat med mig. Sedan finns det betydligt enklare modeller som jag gång på gång stoppar ner i ryggsäcken utan att ens fundera (Opinel till exempel). Det kan till och med vara så enkelt att det är ett företag med lång och intressant historik som gör kniven mer speciell.
Det säger ganska mycket hur mitt tankesätt rörande knivar har ändrat på sig dom senaste åren.
Jag tror att många, inklusive jag själv, ibland fastnar i jakten på den perfekta kniven. Man läser recensioner, tittar på filmer och jämför modeller i timmar. Till slut känns det nästan som att nästa köp kommer att lösa allt.
Sedan kommer kniven hem. Man använder den några gånger och inser att den faktiskt inte förändrade någonting. Den gör samma jobb som flera av de knivar man redan äger. Den är i princip samma kniv som man redan har i sin samling.
Jakten på den perfekta kniven fortsätter kort därefter…
Missförstå mig rätt, jag tycker fortfarande att det är roligt att testa nya modeller. Det är en stor anledning till att den här bloggen finns. Men jag har blivit betydligt bättre på att uppskatta de knivar som redan har bevisat sitt värde. Det är ofta de som följer med ut på tur när dammet lagt sig. Att köpa en kniv som har samma egenskaper och kanske även samma design som något jag redan har, det ger mig inte någon “rush” längre.
Dom knivar som jag gillar har fått repor i bladet, små märken i handtaget och har kanske lite sot kvar efter en eld som inte riktigt ville ta sig. De ser inte längre fabriksnya ut, men de känns mer personliga. Dom känns… mina.
Varje märke berättar en liten historia. En kväll när veden var ovanligt hård. En lunch över öppen eld. En regnig dag då allt var blött men kniven ändå gjorde sitt jobb.
Om man tar kniven i handen och ser tillbaka till upplevelsen och känner glädje, då tror jag faktiskt att man vet att man har hittat “sin” kniv. En kniv som gör att känslor virvlar upp och att man känner något speciellt.
När en kniv bara får följa med ut, gång efter gång, eftersom man vet att den fungerar. Det är nog den största komplimang den kan få. Den blir inte längre något man testar. Den blir ett verktyg man litar på. Något man sträcker sig efter automatiskt när man ska ut i skogen.
Kanske är det just där den perfekta kniven finns. Inte i en specifik modell eller ett särskilt stål, utan i den kniv som gör att du kan fokusera på naturen istället för på utrustningen.
Vad tycker ni själva? Har ni hittat den där kniven som alltid får följa med ut, eller är ni fortfarande på jakt efter den? Kommentera eller maila gärna. Jag tycker det är otroligt intressant att höra vad andra har för tankar runt “den perfekta kniven”.
Ha en jättebra dag så hörs vi snart igen.


Lämna ett svar