Idag bygger vi ännu mer mätinstrument till Lamp-labbet!

Idag är det dags att kavla upp ärmarna och bege sig ut på lite shopping. Jag har nämligen bestämt mig för att ta nästa steg i utvecklingen av mitt lilla Lamp-Labb, och den här gången handlar det om att bygga en egen lumen-beräknare för att kunna utföra mer kontrollerade och framför allt upprepningsbara ljusmätningar.

Som jag nämnt tidigare är det inte riktigt så enkelt som man kanske först tror att mäta hur mycket ljus en pannlampa faktiskt producerar totalt. Det finns gott om siffror i tillverkarnas specifikationer, men att själv kunna kontrollera dessa under någorlunda konsekventa förhållanden är en helt annan sak. Jag vill kunna jämföra lampor på samma villkor, oavsett om det handlar om en liten EDC-lampa eller en betydligt kraftigare pannlampa.

När jag igår testade en pannlampa i mitt Lamp-labb så var det något som inte fungerade som det skulle. Tillverkaren hade hittat på fantastiska siffror rörande sin produkt, vilket inte är så ovanligt när man pratar billigare lösningar som säljs för dyra pengar. Men dessa siffror satte lite käppar i mina hjul. När jag testar effekten i labbet så utgår jag från tillverkarens egna lumen-mätningar, eftersom jag inte har möjlighet att kalkylera fram detta själv, just nu. Även om det bara är en liten detalj runt mina tester så kan det bli konstigt om dessa överdrivs jättemycket. I detta fall över 200%, vilket gjorde några siffror lite konstiga.

Det blir genast uppenbart att man fuskat med siffrorna, så den biten kommer dom förstås inte undan med, men jag har ingen möjlighet att mäta en lampas totala ljusflöde (lumen) utan specifik mätutrustning, just nu. Professionell utrustning för detta kostar normalt upp emot 250.000 kronor att köpa.

Inte för att jag är snål, men det blir mycket pannlampor för en kvarts miljon. 😅

Det brukar heta att inget är svårt för den händige, så jag tänkte lösa detta betydligt billigare. Det blir därför att konstruera en egen mätutrustning istället. Målet är att få till en brilliant lösning som fungerar över tid och som jag kan använda till samtliga lampor som passerar genom Lamp-labbet, både dagens modeller och sådana som jag kommer att köpa eller testa i framtiden.

Dagens uppdrag blir alltså att handla byggmaterial!

Jag har en ganska tydlig bild av hur jag vill att konstruktionen ska se ut, men som vanligt finns det en liten detalj mellan idé och färdig produkt som saknas. Det ska faktiskt byggas också. 😂

Det är en del saker som behöver falla på plats för att mätningarna ska bli användbara. Materialval, storlek, kalkyler av ljusreflektioner och hur själva mätningen ska genomföras är bara några av de saker jag behöver ta hänsyn till. Jag vill inte bygga något som fungerar någorlunda bra en gång, utan en rigg som ger konsekventa resultat och som går att återskapa när jag behöver kontrollera eller kalibrera utrustningen.

Om allt går enligt plan borde jag kunna få ihop det mesta av materialet redan idag. Sedan återstår förstås det roliga, att sätta ihop allting, testa konstruktionen och se om verkligheten överensstämmer med mina förväntningar och mina ritningar. Det brukar ju finnas en viss skillnad mellan hur enkelt något ser ut på ritbordet och hur det faktiskt fungerar när man börjar skruva ihop delarna.

Jag är framför allt nyfiken på hur väl jag kan få till en kalibrerad lumenmätning som ger mig ett vettigt och användbart jämförelseunderlag mellan olika lampor. Det kommer förhoppningsvis att göra framtida tester betydligt mer intressanta och ge Lamp-labbet ytterligare ett verktyg för att skilja marknadsföring från verklig prestanda.

Så idag blir det en tur till stan, en kundvagn full med byggmaterial och förhoppningsvis ett steg närmare ett riktigt fungerande Lamp-labb.

Nu håller vi tummarna för att jag kommer hem med rätt saker och inte behöver åka tillbaka tre gånger för att jag glömt någon liten detalj. Det vore ju nästan tradition vid det här laget!

Ha en jättebra dag så hörs vi snart igen!


Kommentarer

Lämna en kommentar