För ungefär ett år sedan så började jag tänka på nätverk och säkerhet på allvar. Jag har förstås alltid tänkt på det, men aldrig investerat så mycket tid (och pengar) på att verkligen säkra upp allt. Men en nackdel med att säkra upp allt är att man oftast offrar hastighet och bekvämlighet.
Jag har sedan dess försökt vågspelet med att hålla nätet snabbt, säkert och stabilt, utan att kompromissa med antingen det ena eller andra.
Min senaste fokus ligger i att få upp hastigheten ytterligare, genom att byta 5G modem/gateway. Min telefon (iPhone 15 Pro Max) kommer upp i ungefär 900 Mbit, medan hemmanätet kommer upp i ungefär 400-600 Mbit. Oftast närmare 600, men sällan över nu för tiden.
Genom att byta 5G modem så hoppas jag kunna få upp hastigheten ytterligare och ligga runt 800+ Mbit i hastighet…
När jag sökte råd på nätet så började jag prata med en IT tekniker från Kanada. Han hade ett helt annat sätt att se på mitt ”stora problem”. När jag förklarat mitt läge och att jag ville ha ännu snabbare nät så frågade han helt enkelt:
”… is this something you want, or something your really need? With speeds in the 600 Mbit area, do you really NEED more?”
Istället för att sätta mig ned och fundera på dessa visa ord så började jag fundera på hur jag skulle förklara den Svenska filosofin som jag lever efter… ”Villhöver”… En kombination av att vilja ha något och behöva något. Genom att kombinera dessa bägge saker så finns det egentligen ingenting man kan motivera sig att köpa. 😂
Det närmaste jag kom att förklara denna mentalitet på Engelska var ”wishessity” (wish/necessity), vilket han förstod, trots att det var något jag hittade på i all hast.
Men hans fråga var förstås logisk och fastnade lite i mitt huvud. Behöver jag egentligen mer än 600 Mbit/s i hastighet. Normalt sett nyttjar mitt nät hemma ungefär 33 Mbit/s under korta perioder, men jag är inte i närheten av att nyttja dom 600 Mbit/s jag har just nu.
Bara för att den maximala hastigheten som jag kan ha är 1000 Mbit/s, så villhöver jag minst 90% av den hastigheten. När jag har 900 Mbit/s stabil hastighet så kommer jag att bli nöjd, troligen. Men det finns faktiskt ett sätt som jag kan få ÄNNU mer hastighet, hur tokigt det än låter.
Nyligen så fann jag en lösning som använder sig av dubbla aggregerade 5G modem med 4×4 MIMO för att dubbla hastigheten på nätet. På detta sätt skulle jag teoretiskt kunna få ut 2000 Mbit/s maximalt, men troligen runt 1500-1800 Mbit/s realistiskt. 🤔
Dom fungerar också separat om ena abonnemanget skulle gå ned av någon anledning… Problemet med detta är att utrustningen som behövs ligger på lite över 20.000 kr… En bit över den summan faktiskt… En ”magisk” sak som dessutom händer när man pillar runt med dessa hastigheter är att andra saker inte riktigt hänger med på nätverket.
Även om min Gateway klarar 2500 Mbit/s, så är varje fysisk anslutning i min switch begränsad till 1 Gbit (1000 Mbit), vilket gör att jag aldrig skulle kunna nyttja 1800 Mbit, som jag gissar att jag skulle ha till hands, till något ändå.
Jag tror därför att jag ska sikta på 900-1000 Mbit istället. Det blir (aningen) billigare och dessutom så blir det inga bekymmer med att nätet inte hänger med i någon ände. Visst hade det varit roligt att ha en teoretisk toppfart på 2 Gbit över mobilnätet, men när det kommer till praktiska behov så existerar det uppenbarligen inte hos mig. 33 Mbit spikar på nätet motiverar inte riktigt investeringen. 🫢
För alla som sitter och funderar hur snabbt 900 Mbit egentligen är så har jag skrivit ihop en lista över ungefärliga nedladdningstider för en 10 GB stor fil vid olika nedladdningshastigheter. En 10 GB stor fil motsvarar ungefär
- 2500 MP3 låtar i 128 kbps med en snittlängd på 4 minuter vardera.
- En långfilm i DVD kvalité som är 3 timmar lång.
- 1 timme strömmande video i 4K kvalité.
Hastighet (Mbit/s) | Tid (hh:mm:ss) |
---|---|
100 Mbit/s | 00:13:20 |
200 Mbit/s | 00:06:40 |
300 Mbit/s | 00:04:26 |
400 Mbit/s | 00:03:20 |
500 Mbit/s | 00:02:40 |
600 Mbit/s | 00:02:13 |
700 Mbit/s | 00:01:54 |
800 Mbit/s | 00:01:40 |
900 Mbit/s | 00:01:29 |
1000 Mbit/s (1 Gbit/s) | 00:01:20 |
1500 Mbit/s (1.5 Gbit/s) | 00:00:53 |
2000 Mbit/s (2 Gbit/s) | 00:00:40 |
Hur man räknar:
- 1 byte = 8 bitar, så en 10 GB (gigabyte) fil = 80 Gb (gigabit).
- Tid = (Filstorlek i Gb) ÷ (Hastighet i Gbit/s).
Så, en investering på över 20.000 kr gör att jag kan ladda ned en fil på 10 GB på 40 sekunder, teoretiskt. En investering på runt 5.000 kr ger mig en nedladdningstid på dubbelt så länge (80 sekunder). Är det värt det? Nä, troligen inte.
Om jag inte gör något alls, och inte investerar en krona, så får jag lägga på 43 sekunder till i nedladdningstiden (133 sekunder totalt)… Jag kan dessutom avslöja att det är väldigt sällan jag laddar ned en fil på 10 GB… 😅
Man brukar säga att det inte är någon anledning att köra över hastighetsbegränsningen med bilen, eftersom man inte tjänar så mycket tid i slutänden. Lite så är det att sträva efter ännu mer hastighet på Internet.
Nu ska jag fundera ett tag till. Men frågan är nu om jag verkligen behöver mer hastighet…
Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.